Magazin

Vitamina C natural picaturi
5 martie 2018
Panangin
5 martie 2018

Nurofen plus cutie cu 24 tablete

32,80 lei 29,52 lei

Descriere

Nurofen Plus conţine ca substanţe active ibuprofen 200 mg şi fosfat de codeină hemihidrat 12,8 mg.
Ibuprofenul aparţine unui grup de medicamente cunoscut sub numele de antiinflamatoare
nesteroidiene (AINS). AINS acţionează prin schimbarea răspunsului organismului la durere,
inflamaţie şi febră. Codeina aparţine unei clase de medicamente denumită analgezice opioide, care
ameliorează durerea prin acţiunea lor. Poate fi utilizată singură sau în asociere cu alte analgezice,
cum este paracetamolul.
Nurofen Plus este indicat pentru calmarea durerilor de cap, menstruale, dentare, ale spatelui,
reumatice, musculare, în migrenă şi nevralgii, reducerea febrei şi simptomelor din răceală şi gripă.
Nurofen Plus este indicat la pacienţi cu vârsta între 12-18 ani pentru tratamentul durerilor acute
moderate, care nu sunt considerate a fi ameliorate de alte analgezice, cum sunt paracetamolul sau
ibuprofenul administrate singure.
Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
2. Ce trebuie să ştiţi înainte de a utiliza Nurofen Plus
Nu utilizaţi Nurofen Plus:
– dacă aţi avut o reacţie alergică la ibuprofen, codeină, sau la oricare dintre excipienţii produsului;
– dacă aţi suferit reacţii de hipersensibilitate (de exemplu astm bronşic, erupţie alergică, mâncărime,
secreţie nazală, umflarea buzelor, a feţei, a limbii sau a gâtului la administrarea ibuprofenului,
acidului acetilsalicilic sau medicamentelor similare;
– dacă aveţi ulcer sau sângerare la nivelul stomacului sau intestinului subţire (duoden) sau dacă aţi
avut două sau mai multe astfel de episoade în trecut;
– dacă aţi avut ulcer, sângerare sau perforare la nivelul stomacului sau intestinului subţire (duoden)
legate de utilizarea anterioară a medicamentelor pentru durere şi inflamaţie (AINS);
– dacă aveţi insuficienţă cardiacă, renală sau hepatică severă;
– dacă sunteţi în ultimul trimestru de sarcină;
– dacă aveţi dificultăţi în respiraţie;
2
– dacă suferiţi de constipaţie cronică;
– dacă aveţi vârsta sub 12 ani;
– dacă urmaţi un tratament cu inhibitori de monoaminoxidază (IMAO) pentru depresie sau aţi
urmat un astfel de tratament în ultimele 14 zile;
– pentru ameliorarea durerii la copii şi adolescenţi (cu vârsta cuprinsă între 0-18 ani) după
îndepărtarea amigdalelor sau a vegetaţiilor adenoide (polipilor) pentru tratamentul sindromului de
apnee obstructivă în somn
– dacă ştiţi că metabolizaţi foarte repede codeina la morfină
– dacă alăptaţi
Atenţionări şi precauţii
Întrebaţi medicul dumneavoastră înainte de a utiliza Nurofen Plus, dacă:
– aveţi sau aţi avut astm bronşic, boli alergice, sau boli gastro-intestinale (colită ulceroasă, boala
Crohn);
– aveţi afecţiuni renale, cardiace sau hepatice;
– aveţi tulburări ale tiroidei;
– aveţi boală mixtă de ţesut conjunctiv sau lupus eritematos sistemic
– aveţi presiune intracraniană crescută sau leziuni cerebrale;
– sunteţi în primele 6 luni de sarcină.
Dacă aveţi probleme cardiace, accident vascular cerebral în antecedente sau consideraţi că aţi putea
fi în situaţie de risc din cauza acestor afecţiuni (de exemplu, dacă aveţi hipertensiune arterială,
diabet zaharat, valori crescute ale colesterolului sau sunteţi fumător), hipotensiune arterială ,
hipotiroidism , insuficienţă corticosuprarenaliană, şoc, tulburări intestinale obstructive, afecţiuni
abdominale acute (de exemplu ulcer peptic), intervenţii chirurgicale gastro-intestinale recente,
calculi biliari, miastenia gravis, antecedente de ulcer gastro-duodenal sau antecedente de abuz de
droguri trebuie să discutaţi despre tratament cu medicul dumneavoastră.
Medicamente precum Nurofen Plus se pot asocia cu un risc uşor crescut de apariţie a atacului de
cord („infarct miocardic”) sau a accidentului vascular cerebral. Riscurile de orice tip sunt mai
probabile la doze mari şi în cazul tratamentului de lungă durată. Nu depăşiţi doza şi durata
recomandate pentru tratament.
Codeina este transformată în morfină de către o enzimă de la nivelul ficatului. Morfina este o
substanţă care determină ameliorarea durerii. Anumite persoane au o altă variantă a acestei enzime,
iar acest fapt le poate afecta în diferite moduri. La unele persoane nu se produce morfină sau se
produce în cantităţi foarte mici şi nu va apărea o ameliorare suficientă a durerii. Alte persoane sunt
mai predispuse la apariţia de reacţii adverse grave, din cauză că se produce o cantitate foarte mare
de morfină. Dacă observaţi oricare dintre următoarele reacţii adverse, trebuie să opriţi administrarea
acestui medicament şi să vă adresaţi imediat unui medic: frecvenţă scăzută a respiraţiilor sau
respiraţie superficială, confuzie, somnolenţă, pupile mici, senzaţie sau stare de rău, constipaţie,
lipsa poftei de mâncare.
Acest medicament conţine codeină şi poate produce dependenţă dacă este administrat mai mult de 3
zile. La întreruperea tratamentului pot apărea simptome de întrerupere, cum ar fi nelinişte si
iritabilitate. Nu depaşiţi durata maximă de 3 zile de tratament.
Copii şi adolescenţi
Utilizarea la copii şi adolescenţi după intervenţii chirurgicale
Codeina nu trebuie utilizată pentru ameliorarea durerii la copii şi adolescenţi după îndepărtarea
amigdalelor sau vegetaţiilor adenoide (polipilor) pentru tratamentul sindromului de apnee
obstructivă în somn.
Utilizarea la copii cu probleme cu respiraţia
Codeina nu este recomandată la copiii cu probleme cu respiraţia, deoarece simptomele toxicităţii la
morfină pot fi mai grave la aceşti copii.
3
Nurofen Plus împreună cu alte medicamente
Înainte de a vă administra Nurofen Plus, asiguraţi-vă că îi spuneţi medicului sau farmacistului dacă
utilizaţi alte medicamente în acelaşi timp, în special: alte analgezice (inclusiv AINS), acid
acetilsalicilic 75 mg (pentru prevenirea atacurilor de cord), medicamente pentru subţierea sângelui
(de exemplu warfarină), mifepristonă (pentru întreruperea unei sarcini), medicamente pentru
probleme cardiace, digoxină (pentru insuficienţă cardiacă), diuretice sau medicamente pentru
hipertensiune arterială, corticosteroizi, litiu (pentru tulburări bipolare), metotrexat (utilizat în
cancer, psoriazis, reumatism), zidovudină (utilizată în infecţia cu HIV), antibiotice chinolone
(utilizate în infecţii), medicamente pentru depresie (inclusiv ISRS de tip paroxetină, sertralină sau
IMAO de tip moclobemid), ciclosporină sau tacrolimus (administrate post-transplant, pentru
psoriazis sau reumatism), cimetidină (antiulceros), mexiletină (antiaritmic), hidroxizină (anxiolitic),
alte deprimante ale sistemului nervos central (cum ar fi alcool, anestezice, hipnotice, sedative,
antipsihotice) sau blocante neuromusculare.
Nurofen Plus cu alimente şi băuturi
Evitaţi alcoolul etilic, deoarece acesta accentuează efectele deprimante SNC ale codeinei.
Sarcina, alăptarea şi fertilitatea
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice
medicament.
Nurofen Plus nu trebuie luat în ultimele 3 luni de sarcină, deoarece poate determina la făt tulburări
majore la nivelul inimii, plămânilor şi rinichilor. Dacă este utilizat la sfârşitul sarcinii, poate
determina tendinţă de sângerare atât la mamă, cât şi copil şi diminuează puterea contracţiilor
uterine întârziind debutul naşterii.
Tratamentul în timpul primelor 6 luni de sarcină va fi recomandat numai de către medicul
dumneavoastră, dacă este absolut necesar.
Ibuprofenul poate face mai dificilă încercarea de a rămâne gravidă. Trebuie să spuneţi medicului
dumneavoastră dacă planificaţi să rămâneţi gravidă sau dacă aveţi probleme în a rămâne gravidă.
Nu luaţi codeină în timpul alăptării. Codeina şi morfina trec în laptele matern.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Acest medicament poate cauza ameţeală, somnolenţă sau vedere înceţoşată. Nu trebuie să conduceţi
sau să folosiţi utilaje dacă sunteţi afectaţi.
3. Cum să luaţi Nurofen Plus
Trebuie utilizată cea mai mică doză eficace pentru cea mai scurtă perioadă necesară controlării
simptomelor.
Adulţi şi adolescenţii peste 12 ani:
Utilizaţi la nevoie 1 – 2 comprimate filmate Nurofen Plus, apoi, dacă este necesar, utilizaţi 1 – 2
comprimate filmate Nurofen Plus la intervale de 4 – 6 ore. Comprimatele filmate trebuie înghiţite
întregi cu apă.
Acest medicament nu trebuie administrat mai mult de 3 zile. Dacă durerea nu se ameliorează după
3 zile, adresaţi-vă medicului dumneavoastră pentru a fi sfătuit.
Este necesar un interval de minim patru ore între doze, iar doza administrată nu trebuie să
depăşească 6 comprimate filmate Nurofen Plus în 24 de ore. Doza zilnică maximă recomandată nu
trebuie depăşită.
Nurofen Plus nu trebuie administrat la copii cu vârsta sub 12 ani, din cauza riscului de apariţie a
problemelor severe cu respiraţia.
4. Reacţii adverse posibile
4
Ca toate medicamentele, Nurofen Plus poate provoca reacţii adverse, cu toate că acestea nu apar la
toate persoanele.
Reacţiile adverse pot fi reduse la minimum prin utilizarea celei mai mici doze eficace pentru cea
mai scurtă perioadă necesară pentru controlul simptomelor.
Medicamente precum Nurofen Plus se pot asocia cu un risc uşor crescut de apariţie a atacului de
cord („infarct miocardic”) sau a accidentului vascular cerebral. Retenţie de apă (edem), tensiune
arterială mare şi insuficienţă cardiacă au fost raportate în asociere cu AINS.
Evaluarea reacţiilor adverse a fost făcută în funcţie de frecvenţa de apariţie a acestora.
Reacţii adverse atribuite ibuprofenului
Reacţii adverse mai puţin frecvente (care afectează până la 1 din 100 persoane): durere de cap,
ameţeală, urticarie şi mâncărime, durere abdominală, greaţă, dispepsie, erupţii pe piele.
Reacţii adverse rare (care afectează până la 1 din 1000 persoane): diaree, balonare, constipaţie şi
vărsături.
Reacţii adverse foarte rare (care afectează până la 1 din 10000 persoane):
– tulburări de formare a celulelor sanguine (cu simptome precum: febră, durere în gât, ulcere la
nivelul mucoasei bucale, simptome de gripă, oboseală severă, sângerari nazale şi la nivelul pielii).
– umflare a feţei, a limbii sau a gâtului (laringe), care poate determina dificultăţi în respiraţie, bătăi
rapide ale inimii, scădere severă a tensiunii arteriale sau şoc
– simptome de meningită aseptică, inflamaţie a membranei creierului (fără infecţie bacteriană) (cum
ar fi torticolis, dureri de cap, greaţă, vărsături, febră sau dezorientare)
– ulcere gastro-intestinale, potenţial cu hemoragie şi perforare, scaune de culoare neagră sau
vărsături cu sânge, ulceraţie la nivelul mucoasei bucale şi inflamaţie, gastrită, disfuncţie hepatică,
– forme severe de reacţii cutanate cu erupţie severă pe piele cu vezicule, în special pe picioare,
braţe, palme şi tălpi care pot implica şi faţa şi buzele (eritem polimorf, sindrom Stevens-Johnson)
pot apărea. Acestea se pot agrava şi mai mult, veziculele se pot lărgi şi extinde şi părţi ale pielii se
pot exfolia (sindromul Lyell). De asemenea, poate exista o infecţie severă cu distrugerea pielii
(necroză), a ţesutului subcutanat şi muşchilor.
– insuficienţă renală acută, necroză papilară mai ales la tratament îndelungat, asociată cu un nivel
seric crescut al concentraţiei de uree; scăderea nivelului de hemoglobină.
Reacţii adverse cu frecvenţă necunoscută (care nu poate fi estimată din datele disponibile): astm
bronşic sau astm bronşic agravat, bronhospasm sau dificultate în respiraţie, tulburări de auz,
insuficienţă cardiacă, edem, hipertensiune arterială, exacerbare a colitei şi a bolii Crohn.
Reacţii adverse atribuite codeinei:
Reacţii adverse cu frecvenţă necunoscută (care nu poate fi estimată din datele disponibile):
hipersensibilitate, umflarea feţei, erupţii pe piele, depresie, halucinaţii, confuzie, modificări de
dispoziţie, stare de nelinişte, coşmaruri, ameţeală, somnolenţă, convulsii, tensiune intracraniană
crescută, cefaleee, tulburări de mişcare, vedere înceţoşată, vedere dublă, ameţeli, bradicardie,
palpitaţii, hipotensiune ortostatică, deprimare respiratorie, dificultate în respiraţie, suprimarea tusei,
durere abdominală, greaţă, vărsături, constipaţie, uscăciunea gurii, colică biliară, înroşirea feţei,
colică ureterică, tulburări urinare (frecvenţă crescută a urinărilor şi scăderea cantităţii de urină),
scăderea poftei de mâncare, rigiditate musculară, temperatură scăzută a corpului, transpiraţie,
iritabilitate, oboseală, stare de rău.
În timp ce utilizaţi Nurofen Plus pot să apară somnolenţă şi ameţeli, de aceea nu conduceţi vehicule
sau nu folosiţi utilaje. Evitaţi consumul de băuturi alcoolice, deoarece poate creşte aceste efecte.
Dacă utilizaţi din greşeală prea multe comprimate filmate Nurofen Plus, contactaţi imediat medicul
dumneavoastră.
Dacă simptomele persistă, se înrăutăţesc sau dacă apar alte simptome, întrebaţi medicul
dumneavoastră sau farmacistul.
5
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta
reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt
publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale
http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii
suplimentare privind siguranţa acestui medicament.
5. Cum se păstrează Nurofen Plus
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna şi copiilor.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe ambalaj după EXP. Data de
expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
Păstraţi acest medicament la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum
să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea
mediului.

Recenzii (0)

Recenzii

Nu există încă recenzii.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Nurofen plus cutie cu 24 tablete”

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *